Jak zwiększyć swój zysk – naukowe podejście

Jak zwiększyć swój zysk – naukowe podejście

Einstein-BikeOd dłuższego czasu zbieraliśmy statystyki badając przedsiębiorców Poznania. Pytaliśmy się ich m.in. o to, co by zmienili w swoim dotychczasowym życiu. Zgadnijcie jaka odpowiedź dominuje wśród bardziej doświadczonych i starszych właścicieli firm? …. zdecydowana większość z nich poświęcałoby więcej czasu dla własnej rodziny. Myślę że to jest bardzo dobre przesłanie dla nas jako młodsze pokolenie osób przedsiębiorczych.

Ja już wdrażam swój plan mający na celu zadbanie o moich bliskich i rodzinę. Zacząłem od prostego wyznaczenia celu poprzez zadawanie sobie pytań granicznych typu: jak mogę pomóc członkom mojej rodziny, co jest dla nich ważne, jak mogę spędzać więcej czasu z nimi. Zacznij i ty, bo rodzinę masz tylko jedną. I na pewno nie chciałbyś obudzić się w wielu 50-60 lat ze słowami na ustach: „za mało czasu poświęcałem dla rodziny”. Niestety wtedy już nic nie naprawisz bo ani twoi rodzice ani dziadkowie nie będą na tym świecie.

 

Dalszą część chciałbym poświęcić pewnej mądrości, która sprawdza się w stosunku do wielu ludzi.

„Podczas podróży po Ameryce Łacińskiej Humboldt spotkał pewnego starego mędrca, który wyłożył mu swoją teorię czterech typów ludzi:

1. Ci, którzy co nieco wiedzą, i wiedzą o tym, że wiedzą. To są ludzie wykształceni.
2. Ci, którzy co nieco wiedzą, ale nie wiedzą o tym, że wiedzą. Tacy ludzie śpią i trzeba ich przebudzić.
3. Ci, którzy niczego nie wiedzą, ale wiedzą o tym, że niczego nie wiedzą. Takim ludziom trzeba pomóc.
4. Ci, którzy nic nie wiedzą i przy tym nie wiedzą o tym, że nic nie wiedzą. To są głupcy i im nie można pomóc”

Zauważyłem, że powyższe zależności nie występują wśród przedsiębiorców. Podczas badań rzadko spotykaliśmy osoby, które wiedziały wszystko, lub które były negatywnie nastawione do prezentowanego im projektu. Moje zdanie jest takie, że osoba myśląca w logiczny i przedsiębiorczy sposób zawsze chce wysłuchać nowych pomysłów na zwiększenie swego obrotu. Tego typu właściciele firm stanowili ok. 98% naszej próby badawczej.

Otwartość to najważniejsza cecha występująca u osób przedsiębiorczych. Nikt nic nie wie w 100%, nikt nie zjadł wszystkich rozumów, ale każdy musi zdawać sobie sprawę z tego, że są ludzie mądrzejsi od niego i należy chociażby ich wysłuchać.

Pamiętaj o tym przy każdej okazji.

 

Kamil Dyrtkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *