Zwiększ wydajność twojego mózgu

Zwiększ wydajność twojego mózgu

lucy-770x394Po obejrzeniu filmu pt: „LUCY” zacząłem się zastawiać jak chociaż o kilka procent zwiększyć wydajność swojego mózgu. Przedstawiam wam kilka technik, których się nauczyłem w ostatnim czasie. W wielu przeczytanych dotychczas artykułach zauważyłem, że jako podstawowe prezentuje się regularne ćwiczenie, i nie tylko fizyczne ale i umysłowe. To dzięki nim tworzą się nowe połączenia neuronowe ale także komórki są lepiej dotlenione.
    Pamiętaj też, że twój mózg to najbardziej skomplikowany ludzki organ nie lubi się przepracowywać. Gdy najbardziej go potrzebujesz, w czasie intensywnej pracy w ciągu dnia oferuje Ci maksymalnie 5% swoich możliwości. Gdy ucinasz sobie drzemkę lub budzisz się rano, jego wydajność jest większa nawet 10 razy.
Dlaczego tak się dzieje?

hormony-300x278Bo półkule pracują zazwyczaj na przemian, raz prawa, a raz lewa. I tylko dwa razy w ciągu dnia – o poranku i tuż przed snem – ich praca odbywa się synchronicznie. Twój mózg jest wówczas najbardziej chłonny, a każda wykonywana praca bardziej efektywna. Jak zatem wykorzystywać te możliwości częściej? Biofeedback uczy Cię osiągać ten stan. To pełen relaks. Twoja centrala emituje najbardziej pożądane fale – alfa! Prawa półkula, odpowiedzialna za kreatywność i emocje, oraz lewa – ośrodek sterowania racjonalnym myśleniem – pracują jednocześnie, a wydajność mózgu zwiększa się o 40%. Zatem gdy pracujesz w stanie pełnej relaksacji, osiągasz efekt 40% szybciej. 

Choć na co dzień trudno byłoby systematycznie osiągać tak spektakularne efekty, jednak angażując swój mózg do częstych treningów, dajesz sobie szansę osiągać lepsze wyniki w pracy, na boisku, w nauce i pokonywaniu własnych ograniczeń. Pokazuje to jedno z doświadczeń wykonanych w Rutger University of New Jersey. Na polu do gry w golfa znalazły się dwie grupy studentów. Przez tydzień jedna grupa codziennie wizualizowała sobie, że trafia piłeczką do dołka. Druga grupa – przeciwnie – że nie trafia. Po miesiącu obie grupy musiały celnie umieścić piłkę. Pierwsza polepszyła swoje dotychczasowe wyniki o 30%, a druga pogorszyła je o 20%.

Sposoby na to aby mózg pracował wydajniej:

  • Według naukowców z Washington University regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko demencji o 40%. Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie umysłu, ponieważ zwiększa ilość naczyń krwionośnych w mózgu. W zeszłym roku na Uniwersytecie Północnej Karoliny zakończono wieloletnie badania, które wykazały, że starsi ludzie, którzy trenowali tylko 3 godziny tygodniowo przez 10 lat, mieli o wiele więcej naczyń krwionośnych w mózgu niż ich leniwi rówieśnicy. A, jak wiadomo, większa ilość naczyń to lepiej odżywiony i dotleniony mózg.
  • Daj mózgowi zajęcie, niech się uczy. Chcesz mieć umysł w najwyższej formie? Nie pozwól mu się nudzić. Jeżeli rozwiązywanie sudoku wydaje Ci się stratą czasu, zajmij się czymś, co przynosi wymierną korzyść. Na przykład naucz się nowego języka. W 2007 roku przeprowadzono badania na York University w Toronto, z których wynika, że znajomość dwóch języków o kilka lat przedłuża młodzieńczą sprawność mózgu w starszym wieku. „Nauka drugiego języka obcego w widoczny sposób zwiększa gęstość komórek nerwowych w obszarach odpowiedzialnych za uwagę i pamięć” – mówi jedna z autorek badania, dr Ellen Bialystok.
  • Nakarm mózg indyjskim curry Nie wiem, jak Ty, ale Twoje szare komórki z pewnością najwyżej cenią sobie kuchnię hinduską. Kurkumina, pomarańczowy barwnik i składnik przyprawy curry, który nadaje jej ten charakterystyczny aromat i kolor, stanowi coś w rodzaju spa dla mózgu. Naukowcy z Biomolecular Research Institute w Kalifornii odkryli, że kurkumina, wraz z witaminą D, stymuluje system odpornościowy, dzięki któremu z mózgu usuwany jest beta-amyloid. To białko tworzy złogi w tkance mózgowej, co jest główną przyczyną choroby Alzheimera.
mozg 2
  • Odrobina siłki dla mózgu – codziennie. Z mózgiem jest jak z mięśniami – nie trenujesz go, zostaniesz umysłowym wymoczkiem, który zasapie, się obliczając odsetki od kredytu. Naukowcy z Duke University w Północnej Karolinie proponują zestaw ćwiczeń zwany „neurobic”, który zrobi dla Twojego mózgu to, co ćwiczenia aerobowe dla serca. Idea jest następująca – staraj się jak najczęściej zaskakiwać swoje szare komórki nietypowymi działaniami. To spowoduje wytworzenie nowych połączeń w Twoim starym procesorze wewnątrz czaszki. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też aplikacje na telefon (nauka języków, czy aplikacje ćwiczące pamięć, szybkość reakcji, logiczne myślenie itp). Spytasz się jak? Spróbuj ubierać się z zamkniętymi oczami albo jeść za pomocą lewej ręki (leworęczni – prawej). „Przez odpowiednie ćwiczenia możesz podarować swojemu mózgowi nawet 10 dodatkowych lat pełnej sprawności” – mówi prof. Murali Doraiswamy z Duke University. Polecamy książkę „Neurobik – zadbaj o kondycję mózgu” autorstwa Manninga Rubin i Masakazu Katsury (wyd. Klub Dla Ciebie). Jest tam znacznie więcej zaskakujących i zabawnych ćwiczeń, które możesz wykonywać wszędzie.
 mzozg
  • Im lepiej śpisz, tym szybciej myślisz. Zdrowy sen zapobiega odkładaniu się w mózgu toksyn, które przyspieszają rozwój demencji. Badania przeprowadzone na Washington University dowodzą, że myszy, którym ograniczono sen do 4 h na dobę, miały w mózgu o 25% więcej toksycznych białek.
  • Powiększ swoje umysłowe rezerwy. Badania przeprowadzone przez Washington University School of Medicine pozwoliły stwierdzić, że każdy dodatkowy rok edukacji zmniejsza ryzyko otępienia starczego o 13-18%. Nie musi to być koniecznie paleontologia czy stosunki międzynarodowe – liczy się każdy kurs, na którym uczysz się nowych umiejętności. Czyli recepta jest prosta, zacznij uczestniczyć w szkoleniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *